Ekonomi

ECB yetkilisinden faiz indirimi için ‘dramatik dönüş’ mesajı

Kazakistan, Euro Bölgesi enflasyonunun 2 yılın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından açıklamalarda bulundu. Şu anda faiz indirimini tartışmaya gerek olmadığını belirten Kazaklar, “2024 yılının ilk yarısında faiz indirimi yapılması mevcut makro görünümle tutarsız olur ancak belirsizlikler çok yüksek.”

Ancak Kazakistan, işsizlikteki keskin artış ve ekonomik aktivitedeki keskin düşüş gibi faktörler nedeniyle faiz indirimini değerlendirebileceklerini söyledi.

ECB, 10 ay üst üste faiz artırımının ardından geçen hafta faiz artışlarına ara verdi ve mevduat faizini yüzde 4’te bıraktı. Bankanın şahin üyelerinden Kazaklar, enflasyonla mücadelenin henüz bitmediğini ve bu yolun güçlü olduğunu belirterek, “Enflasyonda sert bir düşüş gördük ama hala yüzde 2’nin üzerinde. Halen bu hedefin kalıcı olarak üzerinde kalma riski var. Gerekirse daha fazla faiz artırımına açık kapı var. Bunu toplantı bazında değerlendireceğiz.” “dedi.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Francois Villeroy de Galhau, bugün yaptığı açıklamada, ekonominin faiz artırımını durdurma kararını “teyit ettiğini” belirterek, “Bundan sonra para politikamızı ‘güven’ ve ‘sabır’ yönlendirmeli. ‘.” söz konusu.

Avro Bölgesi’nde enflasyon ekim ayında yüzde 2,9 ile 2 yıldan fazla sürenin en düşük seviyesine geriledi. Villeroy, çekirdek enflasyondaki düşüşün ‘para politikasının etkili olduğuna dair güçlü bir işaret’ olduğunu söyledi. Çekirdek enflasyon Eylül’deki yüzde 4,5’ten Ekim’de yüzde 4,2’ye geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu