Haber

Mahkeme, HPV aşı ücretinin SGK tarafından ödenmesine karar verdi.

Üniversite öğrencisi DY’nin, doktorunun tavsiyesi üzerine yaptırdığı HPV aşısının 695 liralık ücretinin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödenmesi talebi mahkemece kabul edildi.

İstanbul 20. İş Mahkemesi’ndeki duruşmaya davacı DY Nilda Baltalı’nın avukatı ile sanık SGK’nın avukatı katıldı.

Avukat Baltalı davanın kabul edilmesini, sanık avukatı ise reddini istedi.

Davayı kabul eden mahkeme, davacının kullandığı “GARDASIL İM (enjeksiyonluk süspansiyon içeren kullanıma hazır dolu şırınga)” isimli ilacın bedelinin SGK tarafından karşılanması gerektiğine karar verdi.

Mahkeme, ilaç için ödenen 695,97 liranın davalı kurumdan tahsil edilerek yasal faizi ile birlikte 5 Ağustos 2021 tarihinden itibaren işleme konulmak üzere davacıya ödenmesine karar vererek taraflara karara 2 hafta içinde itiraz edebileceklerini bildirdi.

Davanın tarihi

Üniversite öğrencisi DY, avukatı Nilda Baltalı aracılığıyla İstanbul İş Mahkemesi’ne sunduğu dilekçede, HPV (Human Papilloma Virus) aşısını doktor tavsiyesi üzerine yaptırdığını ve ilk doz için 695 lira ödediğini belirtti.

Dilekçede bu bedelin geri ödenmesi talep edilirken, tedavi kapsamında yapılması gereken aşının 2. ve 3. doz masraflarının da önlem olarak SGK tarafından karşılanması istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu