Haber

Zonguldak’ta maden işçileri Cumhuriyetin 100’üncü yılında yürüdü

ZONGULDAK’ta Cumhuriyetin 100’üncü yılı kutlamaları sırasında Türkiye Taşkömürü İşletmesi’nde (TTK) çalışan maden işçileri iş kıyafetleriyle yürüyüş yaptı. Resmi geçit töreni ve etkinliklerin yapıldığı programda, alana sığamayan vatandaşlar barikatlı bölümden töreni göremedikleri için tepki gösterdi.

Cumhuriyetin 100’üncü yılı kent merkezinde kutlanmak üzere Gazipaşa Caddesi’ndeki Madenciler Anıtı’nda resmi geçit töreni ve etkinlikler düzenlendi. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müdürü İlker Kömürcü’nün yazıp bestelediği 100. Yıl Marşı koro tarafından seslendirildi. Vali Osman Hacıbektaşoğlu Kömürcü’ye plaket takdim etti. Resmi geçit töreninde, başta okullar ve diğer kamu kurumu personeli olmak üzere Türkiye Taşkömürü İşletmesi’nde çalışan maden işçileri de yürüdü.

VATANDAŞTAN ‘İZLEYEMİYORUM’ TEPKİSİ

Bu arada törenin düzenini sağlamak amacıyla Gazipaşa Caddesi’nin bir kısmı polis barikatlarıyla kapatıldı. Cadde boyunca toplanan vatandaşlar etkinliklerin yapıldığı alana sığmadı. Polis barikatının arkasında kalan ve faaliyetleri göremeyen bazı kişiler tepki gösterdi. Tören alanı dışındaki sokakta cep telefonlarına bağladıkları hoparlörlerden marşları çalan vatandaşlar, resmi geçit töreni başlayana kadar bayram coşkusunu yaşadı. Yürüyüşün başlamasıyla polis barikatları kaldırıldı. Yoldan geçen korteji vatandaşlar da alkışlarla karşıladı.

Emekli maden işçisi Şükrü Çabri de tören boyunca evinden getirdiği Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük fotoğrafını havada tuttu. Cabri zaman zaman caddede yürürken vatandaşlardan alkış aldı. Resmi geçit töreninde kortejlerin ardından kurum, kuruluş ve dernek araçları da protokolü selamladı.

haber-akcadag.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu