Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan EYT açıklaması: Amacımız yılbaşı öncesi gündemimizden çıkarmak

Yılın son Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde gerçekleştirildi. Toplantıda birçok önemli konu ele alınırken milyonlarca kişiyi ilgilendiren emeklilik yaşı (EYT) yönetmeliği de masaya yatırıldı.

“YENİ YIL ÖNCESİNDE TAMAMLIYORUZ”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in geçtiğimiz hafta EYT ile ilgili yaptığı konuşmayla emsal teşkil eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin zenginliğini başta çalışanlar olmak üzere milletimizin her kesimine yansıtmaya kararlıyız. Memur ve emeklilerimizi bu anlayışla, çalışanlarımızın emeklilikle ilgili beklentilerini karşılamaya hazırlayacağız.” Kısa sürede tamamlayacağız. Yılbaşından önce EYT’yi gündemden kaldıracağız” dedi.

İLK AŞAMADA 2 MİLYON KİŞİ FAYDALANACAK

Kamuoyunda ’emeklilik yaşı’ olarak bilinen vatandaşlar arasında ilk sırada 2 milyona yakın kişinin emekli olacağı düşünülüyor.

BAKAN SATIN ALIMI: SAYI YÜKSELEBİLİR

Bakan Alım geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada EYT’nin Aralık ayı sonunda tamamlanacağını belirtmişti. “Bugün yaş şartı olmasa kaç kişi emekli olabilir diye baktık. Bunların sayısı aydan aya değişiyor. Haziran ayı rakamları 1.5 milyonun biraz üzerindeydi. Yarın bu sayı 1.7 milyon yani 2018 yılı sonunda. Aralık ayında kanun çıkınca bakılacağını tahmin ediyorum, bir milyona kadar çıkabilir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu